تاریخچه شوکامو

تاریخچه شرکت بنیس روستا (شوکامو)

ما قبل تاریخ

شوکامو در سال 1372 با توجه به اهمیت تمرکز بر استفاده از مواد اولیه طبیعی ، فعالیت خود را از یک کارگاه تولید محصولات لبنی که به صورت خانوادگی اداره می شد ، آغاز کرد. تجربه تولید لبنیات به صورت سنتی به مدت 13 سال و تامین مواد لبنی مورد نیاز مشتریان در سطح منطقه‌ای از نتایج تلاش این مجموعه خانوادگی بوده است. در سال 1378 ، با توجه به موج افزایش جمعیت و ظهور کارخانه های بزرگ و کوچک صنعتی ، شاهد آن بودیم که در عرصه محصولات لبنی، کیفیت تولید، قربانی کمیت آن گردید. از این روی، برتبدیل تولید سنتی به تولید انبوه صنعتی با معیارهای کیفیت و سلامت سازمان محترم غذا و دارو تمرکز نمودیم.

مبدا تاریخی ما

تحقیقات را هرگز از قلم نیاندازید

در سال 1383 تصمیم مجموعه بر تبدیل تولید سنتی به صنعتی با استفاده از امکانات وزارت محترم صنایع در شهرک صنعتی آراسنج واقع در استان قزوین به صورت عملی آغاز شد. زمینی به مساحت تقریبی 4000 متر مربع خریداری شده و طبق تعهداتی که در هنگام واگذاری زمین بر عهده خریدار گذاشته شده بود میبایست ظرف یکسال کارخانه احداث و به بهره برداری می رسید.

تحقیقات نسبتا مفصلی صورت گرفت نتایج این تحقیقات بسیار مهم و کلیدی بود:

اول: متوجه شدیم در حدود 98 درصد کارگاه‌های سنتی در فرایند تبدیل به صنایع کوچک و یا در ادامه آن ورشکست شده و از بین رفته‌اند.
دوم: در آن زمان کارخانه‌های بزرگ و با سابقه‌ای در تولید لبنیات شکل گرفته و سهم بزرگی در تامین نیاز مردم داشتند بنابراین ورود به این عرصه بسیار سخت و رقابت با آنها تقریبا غیرممکن به نظر می رسید و از همه مهمتر نیاز به منابع بسیار بالای مالی و مهمتر از آن تجربه و علم بازار داشت.
سوم: چندین محصول جدید و کاملا غیر مرتبط به لبنیات وجود داشت که هنوز قابل رقابت و توسعه بود ولی تغییر نوع صنعت به منزله دور ریختن 13 سال تجربه در عرصه تولید لبنیات و آغاز از صفر یک تجربه و تولید جدید بود.
چهارم: یکی از مهمترین نتایج تحقیقات این بود که تقریبا تمام کسانی که با گرفتن وام از بانکها کارخانه‌ای احداث کرده بودند به دلایلی که در هنگام تحقیق این مجموعه واضح نبود قبل از رسیدن به بهره‌برداری دچار مشکل شده و علاوه بر از دست دادن منابع مالی اندک خود به یک بدهکار بانکی تبدیل شده بودند.

تولد کارخانه

یک استراتژی ساده ولی مهم

تحقیقات و طراحی کارخانه و تامین منابع مالی بدون اتکا به بانک‌ها تقریبا یکسال به طول انجامید و آغاز ساخت با تمدید مجوز مالکیت زمین از خرداد 1385 آغاز گردید. بر اساس تحقیقات اولیه تصمیاتی گرفتیم که در ادامه حیات کاری این مجموعه بسیار موثر بود.
اول: مهمترین تصمیمی که گرفته شد این بود که از هیچگونه منابع بانکی استفاده نکنیم کاری که بسیاری آن را نامعقول و حتی احمقانه می نامیدند. به خصوص که منابع مالی مجموعه در آن سالها اغلب به صورت ملک بود و رشد قیمت ملک و وجود تورم بالا به معنای این بود که نگهداری ملک و گرفتن وامی که ارزش خود را در طی چند سال از دست می‌دهد کاملا منطقی به نظر می‌امد.
دوم: تصمیم گرفتیم از حوزه کاری لبنیات خارج نشویم ولی با توجه به منابع کم و تجربه اولیه در مورد تولید صنعتی فقط بر روی یک محصول لبنی تمرکز کنیم. محصولی که انتخاب کردیم و قبلا نیز در تولید آن تجربه داشتیم خامه شیرین مخصوص قنادی بود.
سوم: استراتژی بسیار ساده و سنتی ولی کارآمد را انتخاب کردیم که تمام تصمیم گیریهای خرید و ساخت و مشاوره تولید را تحت تاثیر قرار داد
این مجموعه تصمیم دارد تنها محصولی را تولید نماید که چه مصرف کننده اولیه (قنادیها) و چه مصرف کننده نهایی (کسانی که عاشق کیک و شیرینی هستند)، پس از استفاده از آن رضایت کامل داشته و برای تولید کنندگان آن دعای خیر کنند!!!!
این استراتژی به این معنا بود که برای تولید چنین محصولی می بایست از سودهای زودگذر چشم پوشی کرده و در تامین تجهیزات و مواد اولیه مناسب هزینه‌های بیشتری متحمل شویم. کاری که بسیاری از کسانی که با ما شروع به کار کردند انجام ندادند و الان حتی نامی از آنها باقی نیست.
چهارم: معمولا شرکتها برای نفوذ در بازار از دلالهای بزرگ بازار استفاده می‌کنند و پس از طی مراحل زیاد و پرداخت هزینه‌های سنگین به فروش مستقیم یا توزیع مویرگی رو می‌آورند اما بر خلاف روند معمول ما تصمیم گرفتیم فروش خود را به صورت مستقیم و با ناوگان توزیع آغاز کنیم و منابع خود را برای تجربه فروش مستقیم هزینه کنیم.

دردسر فروش

بعد از دو سال تلاش شبانه روزی و صرف هزینه های سنگین، اولین تولید با کیفیت قابل قبول در سوم آذر ماه 1387 روانه بازار شد و مورد تایید مشتریان قرار گرفت اما موسسان متوجه شدند پس از این همه رنج و مشقت تولید، تازه وارد عرصه رقابتی سنگین به عنوان بازار و فروش شدند و گویی که تا کنون هیچ کاری نکردند و تازه اول راهی سخت و طولانی هستند

سقوط آزاد

فروش محصولات به سختی و به صورت مویرگی و با کمترین نیروی انسانی در شهر تهران و کرج آغاز شد خامه با کیفیت بالاتر به همراه قیمت پایینتر نسبت به رقبا و فروش مستقیم (بدون حضور دلال و واسطه) موجب رشد اولیه و سریع فروش شد ولی بعد از یکسال مدیران متوجه شدند با وجود کیفیت خوب و قیمت پایین فروش خامه قنادی سیر نزولی دارد

رشد و توسعه

واقعیت این است که آموزش و مشاوره هزینه نیست سرمایه گزاری است.
ورود به دنیای پیچیده کسب و کار به همراه تولید و همچنین مقیاس بسیار متفاوت فروش محله ومنطقه‌ای با فعالیت کشوری بدون تجربه قبلی، عامل شکست بسیاری از کارآفرینان همراه ما بود.
از این رو موسسان شرکت دو امربسیارمهم را برای ماندگاری در عرصه بازار سرلوحه تمام فعالیتهای خود قرار دادند.
اول: آموزش پرسنل به ویژه در سطوح مدیریتی و فروش
دوم: استفاده از بهترین مشاوران در زمینه‌های مختلف مثل فروش و بازاریابی، فرمولاسیون وتولید، فرایند سازی و ایجاد سیستم، مدیریت و استراتژی و … .
امروز با اجرای پیشنهادات و راهنمایی‌های مشاوران و بالا بردن بهره‌وری و کارایی منابع انسانی، شرکت بنیس روستا با برند تجاری شوکامو با ناوگان توزیع مجهز و دسترسی سریع به همراه تولید محصولات صددرصد طبیعی و سلامت محور، افتخار همراهی 400 قنادی محبوب در پایتخت و بسیاری از قنادیهای معتبر در شهرهای بزرگی مانند اصفهان، شیراز، تبریز، ساری، قم و … را نصیب خود نموده است.

آرزوی حذف روغن نباتی از خامه قنادی و تصمیم بزرگ

شرکت بنیس روستا (شوکامو) در طول حیات خود روزهای پر نشیب و فرازی را طی نموده است اما مهمترین قسمت داستان شوکامو مربوط به حذف محصولات پرفروش این شرکت به دلیل رعایت موازین سلامتی و زندگی سالم هموطنان بوده است.
شوکامو با بررسی نیاز بازار و مجوزهای سازمان غذا و داروی کشور در شروع فعالیت خود دو نوع محصول در سبد تولیدات خود دارا بوده است.
اول: خامه قنادی صددرصد طبیعی و خالص از چربی شیر
دوم: خامه قنادی طبیعی با ترکیب چربی گیاهی
اما از روزهای نخست شروع کار آرزوی دست اندرکاران شوکامو حذف روغن نباتی از ترکیبات خامه قنادی بود تا اینکه در سال 1393 وزارت بهداشت به صورت ناگهانی تمامی مجوزهای مربوط به خامه قنادی ترکیبی را ملغی نمود و کلیه شرکتهای تولیدی ملزم به تولید خامه صددرصد خالص و طبیعی گردیدند.
در طی شش ماه رایزنی و انجام یکسری آزمایش و مشاوره استادان مطرح صنایع غذایی انجمن تولیدکنندگان خامه قنادی موفق شدند خامه‌ای با ترکیب گیاهی تولید کنند که شاخصهای بهداشتی مد نظر وزارت بهداشت در آن لحاظ شده و مورد تایید آزمایشگاه سازمان غذا و دارو بود. بنابراین سازمان نظارت با تعیین حدود و اندازه‌های معینی مجوز تولید خامه قنادی روغنی و یا ترکیبی را صادر نمود و انجمن تولیدکنندگان و موسسه استاندارد را ملزم به تهیه و تدوین استاندارد مخصوص خامه قنادی گیاهی به نام مینارین نمود.
اما گردانندگان شرکت تولیدی شوکامو تصمیم بزرگی گرفتند:
دست اندرکاران شرکت شوکامو تصمیم گرفتند علی ‌رغم صدور مجوز تولید مینارین قنادی با روغن گیاهی، محصولات ترکیبی خود را به طور کلی و برای همیشه از خط تولید شوکامو حذف و تنها خامه قنادی صددرصد طبیعی، تولید و روانه بازار نمایند.
همانطور که می‌دانید مدتها طول می‌کشد تا محصولی در بازار رشد کرده ومورد تایید مشتریان قرار گیرد. و زمانی که محصول مقبولیت یافته و به سوددهی می‌رسد حکم گاو شیرده برای یک سازمان را دارد و قربانی کردن گاو شیرده برای یک مزرعه‌دار یا سازمان بسیار کار سختی است.
اما شوکامو به دلایل زیادی که از حوصله این نوشته خارج است تصمیم گرفت از سود زیاد محصولات ترکیبی خود صرفنظر کرده و تنها گزینه اول را در سبد محصولات خود نگه دارد و به طور کلی مسیر و چشم‌انداز سازمان را تغییر دهد.
در همین راستا شرکت تولیدی شوکامو دو نوع محصول صددرصد طبیعی شیرین و کم شیرین خالص تولید می‌نماید به نامهای:
خامه قنادی طلایی (شیرین)
خامه قنادی طلایی ویژه (کم شیرین)

راه بسیار سخت

همانطور که گفته شد هم اکنون سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت مجوز استفاده از روغن نباتی و پالم را برای صنایع شکلات ، بستنی و خامه قنادی به دلیل کارکردهای فیزیکی آن و خواست بازار، صادر کرده است و رقابت در این بازار با یک و یا دو محصول گرانبها و سالم و خالص بسیار مشکل می باشد.
اما خبر خوب آن است که بسیاری از قنادی‌های محبوب در بازار پس از اطلاع رسانی شوکامو و موج به وجود آمده در مورد رعایت سلامت، در ارتباط با روغن گیاهی پالم، با وجود گران بودن و سختی کار با خامه قنادی طبیعی و خالص همچنان یار و یاور ما بوده و محصولات شوکامو را انتخاب نمودند.تا گام در این راه سخت با تولید محصولات سلامت محور در عرصه بازار مواد مورد نیاز قنادی‌های عزیز برداریم.

دعوت به یاری

امیدواریم با اطلاع رسانی در مورد محصولات سالم و طبیعی و معرفی قنادیهای نگهبان سلامتی ما را با انتخاب و خرید از این قنادیها یاری کرده و در تلاش ما برای سلامتی خود و عزیزانتان سهیم باشید.

اهداف و ماموریت سازمان

بر همین اساس و بر پایه نیاز و اهداف خود برای تمامی اعضای شرکت چشم اندازی را مشخص کردیم تا همگی با همه توان خود در این راستا حرکت کنند

بیانیه چشم انداز

شرکت بنیس روستا (شوکامو) بر مبنای فعالیت های پیشرو خود در زمینه خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات قنادی به برندی تبدیل میشود که مبنایی برای کیفیت و سلامت در داخل کشور و همپایی برای برندهای بین المللی است.

بیانیه ماموریت

شرکت بنیس روستا (شوکامو) خود را سفیر و نگهبان سلامتی در صنعت قنادی کشور دانسته و سعی بر آن می نماید تا با ارایه کارکردگرایی سهل و آسان و دسترسی پذیری بهینه به قنادان و کیفیت برتر سلامت محور به مصرف کنندگان و با ثبات رویه در این روند ، فرهنگ سلامت را بیش از پیش در جامعه تسری دهد.
شرکت بنیس روستا (شوکامو) در این مسیر بهبود و تعالی مستمر را التزامی دایمی تلقی نموده ، سطح روابط و تعامل خود را با قنادی های سلامت محور بسط خواهد داد.